Biography of the Ambassador

SEM. Tiémoko MORIKO

His Excellency Mr. Tiémoko MORIKO was born on January 04, 1971 in Agnibilékrou in the eastern part of Côte d´Ivoire.

After his Scientific Baccalaureate (BAC D) and a Master degree in Economics / Management obtained at the University of Bouaké (Côte d'Ivoire) in 1996/1997, he graduated in 2001 from the Higher Cycle of the National School of Administration (ENA), Diplomacy Section which he joined in 2000, after having spent a few years in the private sector.

He then obtained, successively the Diplomatic Studies Certificate from the Beijing Diplomatic Institute (China) in 2005 and the Training Certificate for Trainers in Negotiations of International Investment Agreements at the University of Tunis (Tunisia), the same year.

Ambassador MORIKO, a career diplomat, returned to the Ministry of Foreign Affairs in 2002 and worked both in the Central Department and in the diplomatic representations of Côte d'Ivoire abroad where he held various positions.

In charge of studies in 2002 at the Department of International Economic Relations and Development, then Deputy Director of Heritage / Budget at the Department of Financial Affairs (DAF) at the Ministry of Foreign Affairs, Assistant to the Special Advisor to the Prime Minister, Responsible for questions diplomatic and humanitarian in the Office of the Prime Minister from 2003 to 2005, he was assigned to Switzerland where he served for eleven (11) years as Counselor, then as Acting First Counselor at the Permanent Mission of Côte d'Ivoire to the United Nations, the World Trade Organization (WTO) and other International Organizations in Geneva (December 2005 to December 2016).

Back in Côte d´Ivoire in January 2017, he served as Technical Counselor and Acting Chief of Staff of the Minister of Foreign Affairs until July 2018, then Acting Director of Global Issues and member of the Cellule du Security Council in Abidjan (August to October 2018).

Assigned to the Permanent Mission of Côte d'Ivoire to the United Nations (UN) in New York on November 05, 2018, he served as Political Coordinator of the Security Council Cell until February 2019.

Appointed as Ambassador on January 07, 2019, he served as Ambassador, Deputy Permanent Representative of Côte d'Ivoire to the UN in New York.

Since March 13, 2020, he exercises the functions of Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Côte d´Ivoire to the Republic of Ghana.

The Ivorian Diplomat was Representative of Côte d'Ivoire, member of numerous Ivorian, African and UN delegations and participated in numerous regional and international meetings and meetings.

Ambassador MORIKO is an Officer of the National Order of Côte d´Ivoire, he is married and father of three (03) children.

Flash info
arrow_upward